| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 3.05 X 8.20 X 42.80 | |
| HEIGHT | 3.0500 | |
| WIDTH | 8.2000 | |
| LENGTH | 42.8000 | |
| GAUGE | 12 | |
| ACTION TYPE | PUMP | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3″ | |
| WEIGHT | 8 | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 20.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 41.0000 | |
| CHECKERING | Y | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| STOCK STYLE | FIELD | |
| SWIVELS STUDS | YES | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | N-CYLINDER BORE | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | N | |
| INCL FULL TUBE | N | |
| INCL IMP MOD TUBE | N | |
| METAL COLOR | BLUED | |
| INCL MODIFIED TUBE | N | |
| INCL IMP CYL TUBE | N | |
| INCL SKEET TUBE | N | |
Sale!
MOSSBERG 590 RETRO 12GA 3″ 9RD
Original price was: $721.00.$546.99Current price is: $546.99.
Availability: In stock
| UPC | 015813521505 |
|---|---|
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer Part Number | 52150 |
| Action | Pump Action |
| Additional Feature 1 | Heatshield & Corncob Forend |
| Additional Feature 2 | Heavy Wall Barrel |
| Additional Feature 3 | Bayonet Lug |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Mossberg |
| ATF Model | 590 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Description | Heat Shield |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Type | Heavy Barrel |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 8 + 1 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | Cylinder Bore |
| Chokes Included | Cylinder Bore |
| Color | BLUED |
| Country of Origin | US |
| Dimension | 3.05 X 8.20 X 42.80 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Parkerized |
| Finish Color | Blue |
| Finish Type | Black |
| Front Sight | Bead |
| Grip Material | Wood Stock Walnut Stock & Forend |
| Grip Type | Walnut Stock & Forend |
| Hand | Ambidextrous |
| Height | 7.75 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP CYL Tube | No |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | No |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | N-CYLINDER BORE |
| Length | 42.75 |
| Magazine Included | 1 x 8-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Mossberg |
| Make/Model | Mossberg|590 |
| Max Chamber Size | 3" |
| Model | 590 |
| Montecarlo | No |
| Muzzle | Choke Tubes |
| Overall Length | 41" |
| Package Height | 7.75 |
| Package Length | 42.75 |
| Package Width | 2.25 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Recoil Pad | Yes |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Retrograde |
| Shipping Weight | 8.7 |
| Sights | Bead Sight |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Similar Items | SG20P |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | WALNUT |
| Stock Type | FIELD |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Swivel Studs | YES |
| Weight | 7.25 lbs |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 2.25 |







Reviews
There are no reviews yet.