| UPC | 723551446539 |
|---|---|
| Manufacturer | AMAC (American Militray Arms Corp) |
| Manufacturer Part Number | 12000001 |
| Model | P-35 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 4.7" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 |
| Color | Silver |
| Finish | Nickel |
| Grip Material | Interchangeable |
| Hand | Right Hand |
| Material | STEEL |
| Safety | Manual Safety |
| Sights | Fiber Optic |
| Size | Full Size |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Type | Synthetic |
| Illuminated Reticle | No |
| Number of Magazines | 2 15 rd. |
| Overall Length | 7.6" |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Scope Cover Included | No |
| Shipping Weight | 0.0 |
| Drilled and Tapped | No |
| Additional Feature 1 | Ringed Hammer |
| Adjustable Objective | No |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Weight | 31 oz. |
| Sights Type | Fixed Sights |
Sale!
MILITARY ARMAMENT CORP INGLIS P-35N 9MM 4.7″ 15+1 NIC
Original price was: $662.52.$558.99Current price is: $558.99.
Availability: In stock







Reviews
There are no reviews yet.