| UPC | 761226089926 |
|---|---|
| Manufacturer | Magnum Research |
| Manufacturer Part Number | BFR350L7 |
| Weight (oz) | 84.8000 |
| Width | 9.5000 |
| Trigger Type | STANDARD |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 7.5000 |
| Caliber/Gauge | .350 Legend |
| Capacity | 6 |
| Dimension | 3.05 X 9.50 X 21.40 |
| Drilled and Tapped | Yes |
| Frame Color | STAINLESS |
| Grip Material | RUBBER |
| Hammer Type | STANDARD |
| Height | 3.0500 |
| Length | 21.4000 |
| Sights | Black Fixed Front/Adj Rear |
| Overall Length | 15" |
| Frame Description | Steel |
| Barrel Length Range | 7" to 7.99" |
| Action | Single Action |
| Weight | 5 lbs |
| Shipping Weight | 6.25 |
| Scope Cover Included | No |
| Rate of Twist | 1-in-10 |
| Package Width | 9.5 |
| Package Length | 25.6 |
| Package Height | 2.9 |
| Illuminated Reticle | No |
| Grip Type | Other |
| Frame | Steel Frame |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Product Type | Revolver |
| Finish | Stainless Steel |
| Country of Origin | US |
| Additional Feature 1 | Ships w/ Weaver Scope Mount |
| ATF Type | Revolver |
| ATF Model | BFR |
| Additional Feature 2 | Ships w/ Rubber Grips |
| ATF Manufacturer | Magnum Research |
| Adjustable Objective | No |
| Additional Feature 3 | Fixed Front Sight/Adj Rear |
Sale!
MAGNUM RESEARCH BFR REVOLVER 350 LEGEND 7.5″ 6-SHOT
Original price was: $1,574.06.$1,302.99Current price is: $1,302.99.
Availability: In stock







Reviews
There are no reviews yet.