| UPC | 761226087816 |
|---|---|
| Manufacturer | Magnum Research |
| Manufacturer Part Number | BE99003RL |
| Sights | White 3-Dot Combat |
| Barrel Length | 4.4" |
| ATF Manufacturer | BUL LTD / Magnum Research |
| ATF Model | Desert Eagle |
| ATF Type | Pistol |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 10 + 1 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Black Oxide |
| Finish Type | Black |
| Frame | Polymer Frame |
| Grip Type | Synthetic |
| Slide Material | Carbon Steel |
| Illuminated Reticle | False |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Overall Length | 8.4" |
| Package Height | 2.8 |
| Package Length | 11.7 |
| Package Width | 8.5 |
| Scope Cover Included | False |
| Weight | 3.6 |
| Adjustable Objective | False |
| Additional Feature 3 | Tactical Rail |
| Additional Feature 2 | Ambidextrous Magazine Catch |
| Additional Feature 1 | Ambidextrous Slide Decocker |
| Action | Double / Single Action |
| Shipping Weight | 3.6 |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Grip Material | Polymer Frame Black Polymer Polymer Frame |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
Sale!
MAGNUM RESEARCH BE III FULL 9MM BLK POLY 10+1#
Original price was: $559.19.$455.99Current price is: $455.99.
Out of stock






Reviews
There are no reviews yet.