| UPC | 811607036831 |
|---|---|
| Manufacturer | Kriss TDI |
| Manufacturer Part Number | KV45-CMCBLK20 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Delayed Blowback |
| Additional Feature 2 | Super V Recoil Mitigation |
| Additional Feature 3 | Pivoting, Single Stage Trigger |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Kriss USA, Inc. |
| ATF Model | VECTOR CRB |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 16" |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| canDropship | True |
| Capacity | 30 + 1 |
| Checkering | No |
| Color | CAMOFLAGE |
| Detachable Magazine | Yes |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Black Multi-Coat Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Material | Collapsible / Folding Stock 6-Position Adjustable Stock |
| Grip Type | 6-Position Adjustable Stock |
| Height | 4 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 42.5 |
| Model | Vector CRB |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Overall Length | 35.25" – 38.25" |
| Package Height | 4.2 |
| Package Length | 42.7 |
| Package Width | 10.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Recoil Pad | Yes |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 14.65 |
| Sights | Low Profile Flip Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | Adjustable Stock |
| Subcategory | Modern Sporting Rifles |
| Swivel Studs | NO |
| Weight | 14.65 |
| Weight (lbs) | 7.8 |
| Width | 10.7 |
Sale!
KRISS USA VECTOR CRB G2 45ACP 16″ MCB
Original price was: $1,899.99.$1,749.99Current price is: $1,749.99.
Out of stock






Reviews
There are no reviews yet.