If you prefer your pocketknives in classic black, the Shuffle II is a great choice. It offers a bigger blade and a longer handle than the original Shuffle, yet it has the same multifunctional flexibility and value pricing that made the Shuffle so popular. But the Shuffle II’s look is very different. With a tanto blade, strongly textured handle, and BlackWash blade finish, the Shuffle II has a very substantial look and feel and looks great in black.
Sale!
KERSHAW SHUFFLE II 2.6″ BLACKWASH BK
Original price was: $41.99.$23.99Current price is: $23.99.
Availability: In stock
| UPC | 087171039367 |
|---|---|
| Manufacturer | Kershaw |
| Manufacturer Part Number | 8750TBLKBW |
| Blade Length | 2.60" |
| Blade Material | 8Cr14MoV SS |
| Blade Type | American Tanto |
| Closed Length | 4" |
| Color | Black |
| Description | Tanto Point |
| Edge | Plain |
| Finish | BlackWash |
| Handle Color | Black |
| Handle Description | Black |
| Material | 8Cr13MoV |
| Model | Shuffle II |
| Number of Blades | 1 |
| Open Type | Thumb Stud |
| Overall Length | 6.30" |
| Packaging | Box |
| Product Type | Folding Knife |
| Sheath | Pocket Clip, Reversible |
| Shipping Weight | 0.235 |
| Size | 2.6" |
| Subcategory | Folding Knives |
| Weight | 0.235 |






Reviews
There are no reviews yet.