The Heist excels at everything you want in a mid-size work knife. Whether it’s solid DuraLock blade lockup, slicey cutting ability, or grippy ergonomics, the Heist does it all. It runs manually on bronze washers for buttery smooth, thumb stud action. The clip point blade uses a thin blade stock to tackle work projects with ease, and D2 blade steel helps the edge last even longer. Additionally, the subtle handle texture is not only stylish, but it feels comfortable in the hand. And its reversible deep-carry clip carries even better in the pocket. Work confidentially with the feature-packed Kershaw Heist.
Sale!
KERSHAW HEIST 3.2″ BLACK/STONEWASH
Original price was: $93.99.$51.99Current price is: $51.99.
Availability: In stock
| UPC | 087171063966 |
|---|---|
| Manufacturer | Kershaw |
| Manufacturer Part Number | 2037 |
| Accessories | Flipper/Pocket Clip |
| Blade Length | 3.20" |
| Blade Material | D2 Steel |
| Blade Type | Clip Point |
| Closed Length | 4.40" |
| Color | Silver |
| Edge | Plain |
| Finish | Stonewashed |
| Frame | Glass Reinforced Nylon |
| Handle Description | Gray Textured |
| Material | D2 |
| Model | Heist |
| Open Type | Manual |
| Overall Length | 7.60" |
| Packaging | Box |
| Product Type | Folding Knife |
| Shipping Weight | 0.32 |
| Size | 3.2" |
| Subcategory | Folding Knives |
| Weight | 0.32 |






Reviews
There are no reviews yet.