Kershaw Knives and Emerson Knives have joined forces on a series of knives that combine the precision engineering of Kershaw with Emerson’s uncompromising functional design. The CQC-8K features a single-bevel tanto blade-which means it is razor sharp. Black-oxide coating protects the blade and makes it non-reflective, too. G10 handles provide secure grip and a locking liner means safe and solid blade lock up. The CQC-8K is a manual opener using either the thumb disk or the patented Emerson wave shaped feature. This opening feature enables the knife to be opened as it is removed from the pocket. By the time the knife has been fully withdrawn from the pocket, the blade is deployed and ready for use. A small wave-shaped tab on the top of the blade is built to catch on the pocket seam, opening the knife as it comes out of the pocket. This instant-open feature is a favorite among military, rescue, and law enforcement knife users. The pocketclip is reversible for left- or right-handed carry.
Sale!
KERSHAW EMERSON CQC-8K LG TANTO BLK
Original price was: $82.99.$45.99Current price is: $45.99.
Availability: In stock
| UPC | 087171037318 |
|---|---|
| Manufacturer | Kershaw |
| Manufacturer Part Number | 6044TBLK |
| Accessories | Wave, Dual Thumb Disc, Pocket Clip |
| Blade Length | 3.50" |
| Blade Material | 8Cr14MoV SS |
| Blade Type | American Tanto |
| Closed Length | 4.60" |
| Color | Black |
| Description | Tanto Point |
| Edge | Plain |
| Finish | Black Oxide |
| Handle Description | Black |
| Material | 8Cr14MoV |
| Model | EMERSON CQC |
| Number of Blades | 1 |
| Open Type | Emerson Opener |
| Overall Length | 8.10" |
| Packaging | Box |
| Product Type | Folding Knife |
| Sheath | Pocket Clip, Reversible |
| Shipping Weight | 0.3688 |
| Size | 3.5" |
| Subcategory | Folding Knives |
| Weight | 0.3688 |






Reviews
There are no reviews yet.