| UPC | 640832007770 |
|---|---|
| Manufacturer | KelTec |
| Manufacturer Part Number | CP33TAN |
| Accessories | 1 Mag |
| Action | Striker Fired |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Kel-Tec CNC Inc |
| ATF Model | CP33 |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | Ported/Threaded |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 5.5" |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| canDropship | True |
| Capacity | 33 + 1 |
| Color | Tan |
| Dimension | 2.95 X 9.50 X 10.65 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Blue |
| Finish Color | Tan |
| Finish Style | Black |
| Finish Type | Blued |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | TAN |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail |
| Frame Finish | Tan |
| Frame Material | POLYMER |
| Grip Material | Polymer Frame Tan Polymer Polymer Frame |
| Grip Type | Tan Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Height | 3 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 11 |
| Material | STEEL |
| Max Capacity | 33 |
| Mount Type | Magpul M-LOK |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Number of Magazines | 2 33 rd. |
| Overall Length | 10.6" |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 11.0 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1:14" |
| Safety | Ambidextrous Grip Lever |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 2.75 |
| Sights | Fixed Rear, Fiber optic front |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Similar Items | HG22A |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Type | Polymer Frame / Tan Polymer Grips |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 1.5 lbs. |
| Weight (oz) | 24 |
| Width | 9.5 |
| Ambidextrous Safety | Yes |
| Optic Footprint | PICATINNY |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
Sale!
KELTEC CP33 22LR 33+1 BL/TAN TB
Original price was: $540.00.$514.99Current price is: $514.99.
Out of stock







Reviews
There are no reviews yet.