| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 4.05 X 10.25 X 47.65 | |
| HEIGHT | 4.0500 | |
| WIDTH | 10.2500 | |
| LENGTH | 47.6500 | |
| CALIBER | .30-06 SPRINGFIELD | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:10″ | |
| METAL FINISH | COLORED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 22.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 42.2500 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 5.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | N | |
| HINGED FLOORPLATE | Y | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN POUNDS | 7.8 | |
| METAL COLOR | BLACK | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | Y | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
| OTHER FEATURES: | 1/2″-28 THEAD | |
| 4-12X40MM SCOPE | ||
| BLACK HOGUE STOCK | ||
Sale!
HOWA M1500 GP2 .30-06
Original price was: $759.00.$662.99Current price is: $662.99.
Availability: Only 2 left in stock
| UPC | 682146398519 |
|---|---|
| Manufacturer | Howa |
| Manufacturer Part Number | HGP23006B |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | Nikko Stirling 3.5-10x44mm |
| Additional Feature 2 | Zerolok Integrated Bases |
| Additional Feature 3 | Two-Stage HACT Trigger |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | HOWA / LEGACY SPORTS |
| ATF Model | 1500 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | .30-06 SPRINGFIELD |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 + 1 |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Matte Blue |
| Finish Type | Black |
| Grip Material | Synthetic Stock Hogue Overmold Stock |
| Grip Type | Hogue Overmold Stock |
| Height | 4.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 47 |
| NFA Thread Pattern | 5/8×24 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Overall Length | 42.25" |
| Package Height | 4.5 |
| Package Length | 47.0 |
| Package Width | 10.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 11.3 |
| Special | Threaded Barrel |
| Weight | 11.3 |
| Width | 10.5 |
| Accessories | GAMEPRO 4-12X40 Scope |
| Barrel Description | Hammer Forged |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Barrel Type | Threaded |
| Checkering | Yes |
| Color | Black |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 4.05 X 10.25 X 47.65 |
| Hand | Right Hand |
| Hinged Floorplate | Yes |
| Material | STEEL |
| Model | 500 |
| Muzzle | Threaded |
| Other Features | 1/2"-28 THEAD |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Three-Position |
| Sights | No |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Fixed Hogue Pillar-Bedded Overmolded |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | Hogue |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Two-Stage |
| Weight (lbs) | 7.8 |







Reviews
There are no reviews yet.