| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| CALIBER | .308 WINCHESTER | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:10″ | |
| METAL FINISH | STAINLESS | |
| STOCK MATERIAL | WALNUT | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 22.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 41.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 4.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | N | |
| HINGED FLOORPLATE | Y | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | WOOD | |
| WEIGHT IN POUNDS | 7.2 | |
| METAL COLOR | STAINLESS | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | Y | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
Sale!
HOWA M1500 .308 WIN
Original price was: $909.00.$769.99Current price is: $769.99.
Availability: Only 2 left in stock
| UPC | 682146399769 |
|---|---|
| Manufacturer | Howa |
| Manufacturer Part Number | HWH308TS |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Barrel Length | 22 |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 4 |
| Checkering | Yes |
| Color | STAINLESS |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 4.40 X 10.30 X 46.50 |
| Finish Style | Silver/Gray |
| Finish Type | STAINLESS |
| Hand | Right Hand |
| Height | 4.4000 |
| Hinged Floorplate | Yes |
| Length | 46.5000 |
| Material | STEEL |
| Muzzle | Threaded |
| Overall Length | 41.5000 |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Recoil Pad | Yes |
| Sights | No |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | WALNUT |
| Swivel Studs | YES |
| Weight | 7.2 |
| Weight (lbs) | 7.2 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 10.3000 |
| Adjustable Objective | No |
| ATF Manufacturer | HOWA / LEGACY SPORTS |
| ATF Model | 1500 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | STAINLESS |
| Grip Material | Wood Stock Walnut Stock |
| Illuminated Reticle | No |
| NFA Thread Pattern | 5/8×24 |
| Product Type | Rifle |
| Scope Cover Included | No |
| Shipping Weight | 9.3 |
| Special | Threaded Barrel |







Reviews
There are no reviews yet.