Made in the USA by American craftsmen, a Hogue knife at your side is a trusted and reliable companion. Hogue Knives combine old-world craftsmanship with real world applications. Hogue Knives are the vision of renowned custom knife maker Allen Elishewitz expressed through Hogue’s state-of-the-art manufacturing processes.
Sale!
HOGUE DEKA 3.25″ CLIP TMB POLY BLUE
Original price was: $159.95.$143.96Current price is: $143.96.
Availability: In stock
| UPC | 743108243732 |
|---|---|
| Manufacturer | Hogue |
| Manufacturer Part Number | 24373 |
| Blade Length | 3.25" |
| Blade Material | CPM MagnaCut |
| Blade Type | Clip Point |
| Closed Length | 4.25" |
| Color | Silver |
| Dimension | 1.45 X 2.85 X 6.55 |
| Edge | Plain |
| Finish | Stone Tumbled |
| Handle Color | BLUE |
| Handle Description | Blue Textured |
| Handle Material | POLYMER |
| Height | 1.4500 |
| Length | 6.5500 |
| Material | CPM MagnaCut |
| Model | Deka |
| Number of Blades | 1 |
| Open Length | 7.5000 |
| Other Features | STAINLESS STEEL AMBI CLIP |
| Overall Length | 7.50" |
| Product Type | Folding Knife |
| Shipping Weight | 0.225 |
| Size | 3.25" |
| Subcategory | Folding Knives |
| Weight | 0.225 |
| Width | 2.8500 |






Reviews
There are no reviews yet.