| UPC | 727962709672 |
|---|---|
| Manufacturer | Heritage Arms |
| Manufacturer Part Number | H9204518G |
| Stock Type | Wood |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Product Type | Lever Action |
| Action | Lever Action |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | .45 LONG COLT |
| Capacity | 8 |
| Model | R92 |
| Sights | Buckhorn |
| Color | GOLD |
| Finish | PVD |
| Hand | Right Hand |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | CBC / HERITAGE MFG. |
| ATF Model | 92 |
| ATF Type | Rifle |
| canDropship | True |
| Country of Origin | BR |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish Type | Applied Finish |
| Illuminated Reticle | False |
| Height | 6 |
| Length | 33.2 |
| Width | 1.5 |
| Overall Length | 35.7" |
| Package Height | 7.8 |
| Package Length | 40.0 |
| Package Width | 2.4 |
| Rate of Twist | 1-in-24" |
| Scope Cover Included | False |
| Weight | 7.2 |
| Shipping Weight | 7.2 |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Grip Material | Wood Stock |
Sale!
HERITAGE MANUFACTURING 92 45LC GLD/WD 18″ 8+1
Original price was: $977.99.$600.99Current price is: $600.99.
Availability: In stock





Reviews
There are no reviews yet.