| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 1.90 X 5.35 X 10.40 | |
| Height | 1.9000 | |
| Width | 5.3500 | |
| Length | 10.4000 | |
| CALIBER | .22 LONG RIFLE | |
| FRAME DESIGNATION | nan | |
| BARREL FINISH | BLUED | |
| GRIPS MATERIAL | WOOD | |
| SIGHT TYPE | FIXED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 2.0000 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 27.0000 | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TRIGGER TYPE | STANDARD | |
| HAMMER TYPE | STANDARD | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| CYLINDER CAPACITY | 6.0000 | |
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
Sale!
HERITAGE BARKEEP .22LR FS 2″
Original price was: $198.99.$162.99Current price is: $162.99.
Out of stock
| UPC | 727962704653 |
|---|---|
| Manufacturer | Heritage Arms |
| Manufacturer Part Number | BK22CH2WBRN10 |
| Action | Single Action |
| Barrel Finish | BLUED |
| Barrel Length | 2 |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Barrel Material | Steel |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Capacity | 6 |
| Cylinder Finish | Black Oxide |
| Dimension | 1.90 X 5.35 X 10.40 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | Simulated Case Hardened |
| Finish Color | Blued |
| Firearm Type | Revolver |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Frame Finish | Simulated Case Hardened |
| Frame Material | Zinc Alloy |
| Grip Material | Wood |
| Hammer Style | Exposed |
| Hammer Type | STANDARD |
| Height | 1.9000 |
| Length | 10.4000 |
| Max Capacity | 6 |
| Overall Length | 7.94" |
| Product Type | Single Action |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Manual |
| Shipping Weight | 2.215 |
| Sights | Fixed Front, Notched Rear |
| Sights Type | FIXED |
| Similar Items | HG22R |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Stock Material | Wood |
| Trigger Type | STANDARD |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 27 |
| Weight (oz) | 27 |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Width | 5.3500 |
| Additional Feature 1 | Includes Ejector Rod |
| Adjustable Objective | No |
| ATF Manufacturer | Heritage Mfg. |
| ATF Model | BARKEEP |
| ATF Type | Revolver |
| Color | Blue |
| Country of Origin | US |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Alloy Frame |
| Illuminated Reticle | No |
| Material | Alloy |
| Model | Barkeep |
| Package Height | 5.4 |
| Package Length | 10.4 |
| Package Width | 1.75 |
| Scope Cover Included | No |
| Subcategory | Revolvers |








Reviews
There are no reviews yet.