| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 2.00 X 7.85 X 33.80 | |
| Height | 2.0000 | |
| Width | 7.8500 | |
| Length | 33.8000 | |
| CALIBER | .22 LONG RIFLE | |
| TYPE ACTION | REVOLVING | |
| RATE OF TWIST | 1:16″ | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| STOCK MATERIAL | WALNUT | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 16.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 32.0000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 6.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | N | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | Y | |
| STOCK COLOR | WOOD | |
| WEIGHT IN POUNDS | 4.12 | |
| METAL COLOR | BLACK | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | N | |
| SWIVEL STUDS | N | |
| OTHER FEATURES: | FIXED SIGHTS, | |
| DOES NOT INCLUDE SLING OR | ||
| SWIVELS | ||
Sale!
HERITAGE 22LR ROUGH RIDER
Original price was: $310.99.$240.99Current price is: $240.99.
Out of stock
| UPC | 727962703717 |
|---|---|
| Manufacturer | Heritage Arms |
| Manufacturer Part Number | BR226B16 |
| Action | Single Action |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Heritage Mfg. |
| ATF Model | Rough Rider |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | Alloy Steel |
| Barrel Length | 16.125" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| canDropship | True |
| Capacity | 6 |
| Checkering | No |
| Color | Black |
| Country of Origin | US |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 2.00 X 7.85 X 33.80 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Black Oxide |
| Finish Style | Blued/Black |
| Finish Type | Black |
| Frame | Alloy Frame |
| Grip Material | Alloy Frame Walnut Stocks Alloy Frame |
| Grip Type | Walnut Stocks |
| Hand | Right Hand |
| Height | 7 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 32 |
| Material | Manual |
| Other Features | FIXED SIGHTS, |
| Overall Length | 21.37" |
| Package Height | 1.8 |
| Package Length | 33.8 |
| Package Width | 7.5 |
| Product Type | Revolver |
| Rate of Twist | 1-in-16 |
| Recoil Pad | No |
| Safety | Hammer/Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 5.2 |
| Sights | Fixed Front Sight |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | WALNUT |
| Swivel Studs | NO |
| Weight | 5.2 |
| Weight (lbs) | 4.12 |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Width | 1.42 |







Reviews
There are no reviews yet.