| UPC | 810035755086 |
|---|---|
| Manufacturer | Diamondback Firearms |
| Manufacturer Part Number | DB0600A001 |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Weight | 24.50 oz |
| Sights | Blade Front/Integral Rear |
| Overall Length | 7.83" |
| Includes | 2 Cylinders |
| Hammer Style | Exposed |
| Grip Material | Black Birdshead Polymer |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Cylinder Finish | Black Cerakote |
| Capacity | 9 |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Barrel Length | 3" |
| Barrel Finish | Black Cerakote |
| Action | Double / Single Action |
| Color | Black |
| Finish | Cerakote |
| Material | Zinc |
| Model | Birdshead Sidekick |
| Subcategory | Revolvers |
| Product Type | Double / Single Action |
| Units per Box | 1 |
| Similar Items | HG22R |
| Safety | Hammer |
| Max Capacity | 9 |
| Frame Material | Zinc Alloy |
| Frame Finish | Black Cerakote |
| Firearm Type | Revolver |
| Additional Feature 1 | Includes Two Clyinders |
| Additional Feature 2 | Birdshead Grip |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Illuminated Reticle | False |
| Package Height | 6.5 |
| Width | 0.81 |
| Length | 5.5 |
| Height | 5 |
| Grip Type | Synthetic |
| Frame | Alloy Frame |
| Finish Type | Applied Finish |
| Drilled and Tapped | False |
| Country of Origin | US |
| canDropship | True |
| ATF Type | Revolver |
| ATF Model | Sidekick |
| ATF Manufacturer | Diamondback Firearms LLC |
| Adjustable Objective | False |
| Package Length | 10.0 |
| Package Width | 1.5 |
| Rate of Twist | 1-in-19 |
| Shipping Weight | 2.75 |
| Scope Cover Included | False |
| action_type | Double / Single Action |
| Barrel Type | Steel |
| Condition | New |
| finish_color | Black |
| grips_stock | 30 |
Sale!
DIAMONDBACK FIREARMS SIDEKICK 22LR/22M BK BIRDSHEAD
Original price was: $327.00.$279.99Current price is: $279.99.
Out of stock






Reviews
There are no reviews yet.