| UPC | 810035753334 |
|---|---|
| Manufacturer | Diamondback Firearms |
| Manufacturer Part Number | DB0100E002 |
| Accessories | 1 Mag |
| Action | Striker Fired |
| action_type | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | "Zero-Energy" Striker Fired |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | DIAMONDBACK FIREARMS |
| ATF Model | DB380 |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 2.80" |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Barrel Type | 4140 Steel |
| Caliber/Gauge | .380 ACP |
| canDropship | True |
| Capacity | 6 + 1 |
| Cartridge | .380 ACP |
| Color | Black |
| Condition | New |
| Country of Origin | US |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Black |
| Finish Style | Black Nitride |
| Finish Type | Black |
| finish_color | Black |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Description | Polymer Frame w/Beavertail |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | POLYMER |
| Frame Size | Micro-Compact |
| Front Sight | Adjustable |
| Grip Material | Polymer Frame Black Polymer Frame |
| Grip Type | BLACK |
| grips_stock | 30 |
| Hand | Right Hand |
| Height | 5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 5.5 |
| Magazine Included | 1 x 6-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Diamondback |
| Make/Model | Diamondback|DB380 Gen 4 |
| Material | Polymer |
| Model | DB380 |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Number of Magazines | 1 6 rd. |
| Overall Length | 5.26" |
| Package Height | 6.5 |
| Package Length | 10.0 |
| Package Width | 1.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1:10" RH |
| Rear Sight | Adjustable |
| Safety | Firing Pin |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Gen4 |
| Shipping Weight | 1.4 |
| Sights | Real Windage-Adjustable |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Similar Items | HG380 |
| Size | Micro Compact |
| Slide Description | Serrated |
| Stock Material | Polymer |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Weight | 1.4 |
| Weight Range | 3 oz to 8.99 oz |
| Width | 0.56 |
Sale!
DIAMONDBACK FIREARMS DB380 GEN IV 380ACP BLACK 6+1
Original price was: $313.00.$267.99Current price is: $267.99.
Availability: In stock






Reviews
There are no reviews yet.