| UPC | 810035752634 |
|---|---|
| Manufacturer | Diamondback Firearms |
| Manufacturer Part Number | DB0300P001 |
| Action | Double Action Only |
| Barrel Length | 3.50" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 12 + 1 |
| Frame Finish | Black |
| Grip Material | Black Polymer |
| Safety | Trigger |
| Sights Type | 3-Dot |
| Slide Description | Serrated |
| Accessories | 2 Magazines |
| Color | Black |
| Material | Polymer |
| Model | AM2 |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Product Type | Striker Fired |
| Finish | Black Stainless |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail & Serrated Trigger Guard |
| Frame Material | POLYMER |
| Hand | Right Hand |
| Includes | 2 Magazines |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Number of Magazines | 2 (1) 10rd. & (1) 15 rd. |
| Max Capacity | 17 |
| Overall Length | 6.49" |
| Series | Sub-Compact |
| Sights | 3-Dot |
| Similar Items | HG9MM |
| Finish Style | Black Nitride |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 22 oz |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Shipping Weight | 2.2 |
| Rate of Twist | 1-in-9 |
| Scope Cover Included | False |
| Package Width | 1.5 |
| Grip Type | Black Polymer |
| Country of Origin | US |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish Type | Black |
| Frame | Polymer Frame |
| Illuminated Reticle | False |
| Package Length | 10.0 |
| Height | 5 |
| Length | 5.5 |
| Width | 1 |
| Package Height | 6.5 |
| canDropship | True |
| ATF Type | Pistol |
| ATF Model | AM2 |
| Additional Feature 1 | QPQ Black Nitride Slide |
| Additional Feature 2 | All Steel Captured Recoil |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | DIAMONDBACK FIREARMS |
| grips_stock | 30 |
| finish_color | Black |
| action_type | DA |
| Barrel Type | Stainless Steel |
| Condition | New |
Sale!

DIAMONDBACK FIREARMS AM2 9MM BLK SUB CMPT 15+1 3.5″
Original price was: $415.00.$318.99Current price is: $318.99.
Out of stock






Reviews
There are no reviews yet.