The Speed Scabbard(R) is designed to meet the needs of plainclothes professionals preferring a holster without a thumb break while still providing firearm retention. This is accomplished with precise molding and tension screw device on most models. Belt slots are 1 3/4″ wide. Some models with two belt slots and without tension device.
Sale!
DESANTIS SPD SCBRD JUDGE PD 2″ RH BK
Original price was: $100.99.$64.99Current price is: $64.99.
Availability: In stock
| UPC | 792695301929 |
|---|---|
| Manufacturer | DeSantis |
| Manufacturer Part Number | 002BAI6Z0 |
| Accessories | Non-Lined |
| Ambidextrous | No |
| Application | TAU JDGE PUB DEF 2" BBL 2.5"CY |
| Barrel Length | 2" |
| Color | Black |
| Dimension | 2.25 X 5.75 X 7.75 |
| Fit | Taurus Public Defender |
| Hand | Right Hand |
| Height | 2.2500 |
| Left Hand | No |
| Length | 7.7500 |
| Material | Leather |
| Model | 2 |
| Other Features | FOR BELTS 1 3/4" WIDE |
| Product Type | Outside Waistband Holster |
| Right Hand | Yes |
| Subcategory | Holsters |
| Width | 5.7500 |





Reviews
There are no reviews yet.