The N87 is made of premium padded ballistic nylon. The 1 3/4″ sturdy, powder coated black spring clip keeps this beauty securely anchored to your belt. A spare magazine pouch is standard for the auto loader models, and they are ambidextrous. The clip may be removed and inserted on opposite side for left hand carry. Available in black. Optional thumb break is available separately, style N99.
Sale!
DESANTIS PROSTLTH M&P 9/40 P320C BLK
Original price was: $63.99.$41.99Current price is: $41.99.
Availability: In stock
| UPC | 792695259374 |
|---|---|
| Manufacturer | DeSantis |
| Manufacturer Part Number | N87BJ88Z0 |
| Barrel Length | 4" |
| Belt Size | 1.75" |
| Color | Black |
| Compartments | 1 |
| Finish | Textured |
| Fit | S&W M&P 9/40, Sig P320C |
| Gun Type | Pistol |
| Hand | Ambidextrous |
| Material | NYLON |
| Model | N87 |
| Mount Type | Belt Clip |
| Product Type | Inside Waistband Holster |
| Subcategory | Holsters |
| Ambidextrous | Yes |
| Application | S&W M&P SERIES 4.25" |
| Dimension | 1.75 X 8.05 X 10.10 |
| Height | 1.7500 |
| Left Hand | No |
| Length | 10.1000 |
| Other Features | BELT CLIP=HD STEEL SPRING |
| Right Hand | No |
| Width | 8.0500 |







Reviews
There are no reviews yet.