| UPC | 818773020565 |
|---|---|
| Manufacturer | Daniel Defense |
| Manufacturer Part Number | 02-128-17050 |
| Accessories | 1 Magazine |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 2 | Cold Hammer Forged Barrel |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Daniel Defense |
| ATF Model | DDM4 |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | Hammer Forged, Chrome Lined |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 10.3" |
| Barrel Length Range | 10" to 10.99" |
| Barrel Type | Cold Hammer Forged |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| canDropship | True |
| Capacity | 30 + 1 |
| Color | Black |
| Country of Origin | US |
| Description | MLOK |
| Dimension | 4.25 X 11.15 X 43.30 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Black |
| Finish Color | Black |
| Finish Type | Black |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Material | ALUMINUM |
| Grip Material | Daniel Defense Pistol Grip |
| Grip Type | Daniel Defense Pistol Grip |
| Hand | Right Hand |
| Handguards | 9" M-LOK |
| Height | 9 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 28.6 |
| Material | 7075-T6 Aluminum |
| Model | DDM4 |
| Muzzle | Flash Suppressor |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Overall Length | 26" – 29" |
| Package Height | 13.0 |
| Package Length | 48.0 |
| Package Width | 4.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-7 |
| Safety | Ambidextrous |
| Scope Cover Included | False |
| Series | V7P |
| Shipping Weight | 12.1 |
| Sights | Optic Ready |
| Sights Type | None |
| Similar Items | HGT223 |
| Stock Description | SBA3 Pistol Brace |
| Stock Finish | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | Pistol Stabilizing Brace |
| Subcategory | Other Handguns |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| Weight | 12.1 |
| Weight (oz) | 87.0400 |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Width | 2 |
Sale!
DANIEL DEFENSE DDM4 V7 PIST 5.56MM 10.3″ BLK
Original price was: $2,102.00.$1,955.00Current price is: $1,955.00.
Availability: Only 1 left in stock







Reviews
There are no reviews yet.