| UPC | 806703015682 |
|---|---|
| Manufacturer | CZ-USA |
| Manufacturer Part Number | 01568 |
| Drilled and Tapped | No |
| Dimension | 2.70 X 8.45 X 11.60 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.5000 |
| Ambidextrous Safety | No |
| Finish | COLORED |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Material | POLYMER |
| Grip Material | POLYMER |
| Optic Footprint | PROPRIETARY SLIDE CUT |
| Number of Magazines | 1 |
| Capacity | 10 |
| Length | 11.6000 |
| Height | 2.7000 |
| Weight | 24.4000 |
| Sights Type | FIXED |
| Action | Semi-Auto |
| Color | Black |
| Other Features | OPTICS-READY |
| Weight (oz) | 24.4000 |
| Width | 8.4500 |
| Frame Finish | Black |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Accessories | 2 Magazines |
| Description | Optics Ready |
| Product Type | Striker Fired |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Size | Sub-Compact |
| Sights | Fixed Sights |
| Safety | Trigger Safety |
| Model | P-10S |
| Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Barrel Material | Steel |
| Finish Color | Nitride |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail |
| Frame Size | Sub-Compact |
| Similar Items | HG9MM |
| Finish Style | Black Nitride |
| Package Length | 11.5 |
| Package Height | 2.6 |
| Overall Length | 6.6" |
| Illuminated Reticle | False |
| ATF Manufacturer | CZ/CZ-USA |
| Adjustable Objective | False |
| Additional Feature 3 | Reversible Mag Catch |
| Additional Feature 2 | Ambi Slide Release |
| Additional Feature 1 | Optics-Ready Slide |
| ATF Model | P-10 S |
| Grip Type | Black Polymer |
| ATF Type | Pistol |
| Frame | Polymer Frame |
| Finish Type | Applied Finish |
| Country of Origin | CZ |
| canDropship | True |
| Shipping Weight | 3.15 |
| Scope Cover Included | False |
| Package Width | 8.4 |
| Stock Material | Polymer |
| Rear Sight | Fixed |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Make/Model | CZ|P-10 S |
| Make | CZ |
| Magazine Type | Removable |
| Magazine Included | 2 x 10-Round |
| Front Sight | Fixed |
| Cartridge | 9mm |
Sale!
CZ P-10 S 9MM BLK 10+1 3.5″ OR
Original price was: $539.00.$480.99Current price is: $480.99.
Availability: In stock






Reviews
There are no reviews yet.