| UPC | 806703915500 |
|---|---|
| Manufacturer | CZ-USA |
| Manufacturer Part Number | 91550 |
| Action | Striker Fired |
| Additional Feature 1 | Slide Cut-Out for Optic |
| Additional Feature 2 | Ambi Slide Release |
| Additional Feature 3 | Reversible Mag Catch |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | CZ / CZ-USA |
| ATF Model | P-10 F |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 4.5" |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Barrel Material | Steel |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 19 + 1 |
| Cartridge | 9mm |
| Color | Black |
| Country of Origin | CZ |
| Description | Optics Ready |
| Dimension | 2.65 X 8.35 X 11.60 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Black Polycoat |
| Finish Color | Nitride |
| Finish Style | Black Nitride |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | POLYMER |
| Front Sight | Dot |
| Grip Material | Polymer Frame Black Polymer Polymer Frame |
| Grip Type | Black Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Height | 2 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 8 |
| Magazine Included | 2 x 19-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | CZ |
| Make/Model | CZ|P-10 F |
| Material | Polymer |
| Model | P-10 F |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Number of Magazines | 2 19 rd. |
| Optic Footprint | PROPRIETARY SLIDE CUT |
| Other Features | REVERSIBLE MAG CATCH |
| Overall Length | 8" |
| Package Height | 2.6 |
| Package Length | 11.4 |
| Package Width | 8.4 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rear Sight | 2-Dot |
| Safety | Manual |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 3.7 |
| Sights | Luminescent Sights |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Similar Items | HG9MM |
| Size | Full Size |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Stock Material | Polymer |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Weight | 28.2 oz. |
| Weight (oz) | 28.2000 |
| Width | 8 |
Sale!
CZ-USA P-10 F 9MM BLK 19+1 4.5″ OR
Original price was: $549.00.$489.99Current price is: $489.99.
Availability: In stock





Reviews
There are no reviews yet.