| UPC | 806703915135 |
|---|---|
| Manufacturer | CZ-USA |
| Manufacturer Part Number | 91513 |
| Length | 11.4500 |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| Number of Magazines | 2 |
| Optic Footprint | PROPRIETARY SLIDE CUT |
| Other Features | REVERSIBLE MAG CATCH |
| Color | Black |
| Action | Semi-Auto |
| Sights Type | FIXED |
| Weight (oz) | 26.5000 |
| Width | 8.4000 |
| Capacity | 17 |
| Height | 2.5000 |
| Grip Material | POLYMER |
| Ambidextrous Safety | No |
| Barrel Length | 4.6100 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Dimension | 2.50 X 8.40 X 11.45 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | COLORED |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Material | POLYMER |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Frame Finish | Black |
| Product Type | Striker Fired |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Size | Compact |
| Sights | Suppressor Sights |
| Safety | Trigger Safety |
| Model | P-10C |
| Material | Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Description | Suppressor Ready |
| Barrel Type | Threaded |
| Additional Feature 1 | Slide Cut-Out for Optic |
| Additional Feature 2 | Ambi Slide Release |
| Additional Feature 3 | Reversible Mag Catch |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | CZ / CZ-USA |
| ATF Model | P-10 C |
| ATF Type | Pistol |
| canDropship | True |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Polymer Frame |
| Grip Type | Black Polymer |
| Package Length | 11.4 |
| Illuminated Reticle | False |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Overall Length | 8" |
| Package Height | 2.7 |
| Package Width | 8.3 |
| Weight | 26.3 oz. |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 3.4 |
| Special | Threaded Barrel |
| Magazine Type | Removable |
| Cartridge | 9mm |
| Front Sight | Dot |
| Magazine Included | 2 x 17-Round |
| Make | CZ |
| Make/Model | CZ|P10 |
| Muzzle | Threaded |
| Rear Sight | 2-Dot |
| Stock Material | Polymer |
Sale!
CZ-USA P-10 C 9MM BLK 17+1 4″ OR SR
Original price was: $599.00.$526.99Current price is: $526.99.
Availability: In stock





Reviews
There are no reviews yet.