| UPC | 806703916712 |
|---|---|
| Manufacturer | CZ-USA |
| Manufacturer Part Number | 91671 |
| Action | Semi-Auto |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Number of Magazines | 2 |
| Optic Footprint | PROPRIETARY SLIDE CUT |
| Other Features | INTERCHANGEABLE BACK STRAP, |
| Color | Black |
| Sights Type | FIXED |
| Weight | 31.5000 |
| Weight (oz) | 31.5000 |
| Width | 8.9000 |
| Capacity | 21 |
| Length | 11.8500 |
| Height | 3.1500 |
| Grip Material | POLYMER |
| Frame Material | POLYMER |
| Frame Color | BLACK |
| Finish | COLORED |
| Drilled and Tapped | No |
| Dimension | 3.15 X 8.90 X 11.85 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 5.3000 |
| Ambidextrous Safety | Yes |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Frame Size | Full Size |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Similar Items | HG9MM |
| Sights | 3-Dot Luminescent Sights |
| Series | Nocturne SR |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Special | Threaded Barrel |
| Shipping Weight | 3.9 |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Illuminated Reticle | False |
| Slide Material | Other |
| Grip Type | Black Polymer |
| Frame | Polymer Frame |
| Finish Type | Black |
| canDropship | True |
| ATF Type | Pistol |
| ATF Model | P-09 F NOCTURNE |
| ATF Manufacturer | CZ/CZ-USA |
| Adjustable Objective | False |
| Additional Feature 3 | Interchangeable Backstrap |
| Additional Feature 2 | Omega SA/DA Trigger System |
| Additional Feature 1 | Holosun K Footprint Optic Cut |
| Overall Length | 9.1" |
| Package Height | 11.8 |
| Package Length | 11.5 |
| Package Width | 3.0 |
| Scope Cover Included | False |
Sale!
CZ P-09 F 9MM BLK 21+1 5.3″ OR TB
Original price was: $699.00.$616.99Current price is: $616.99.
Availability: In stock





Reviews
There are no reviews yet.