| UPC | 806703911991 |
|---|---|
| Manufacturer | CZ-USA |
| Manufacturer Part Number | 91199 |
| Frame Material | ALUMINUM |
| Grip Material | RUBBER |
| Height | 2.6500 |
| Length | 13.2000 |
| Capacity | 14 |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| Number of Magazines | 2 |
| Other Features | DECOCKING LEVER |
| Color | Black |
| Action | Semi-Auto |
| Sights Type | FIXED |
| Weight (oz) | 28.1000 |
| Width | 8.5000 |
| Frame Color | BLACK |
| Finish | COLORED |
| Drilled and Tapped | No |
| Dimension | 2.65 X 8.50 X 13.20 |
| Ambidextrous Safety | No |
| Barrel Length | 3.7500 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length Range | 3.00" to 3.99" |
| Barrel Type | Cold Hammer-Forged |
| Frame Finish | Black Polycoat |
| Safety | Decocker/Firing Pin/Hammer |
| Slide Description | Serrated |
| Product Type | Pistol |
| Weight | 27.2 oz |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |
| Accessories | 2 Magazines |
| Material | Alloy |
| Model | 75 |
| Sights | Fixed Sights |
| Size | Compact |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Finish Color | Black |
| Condition | New |
| Package Width | 8.4 |
| Rate of Twist | 1:9.7 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 3.3 |
| Package Length | 11.6 |
| Package Height | 2.6 |
| Overall Length | 7.2" |
| ATF Type | Pistol |
| canDropship | True |
| Country of Origin | CZ |
| Finish Type | Black |
| ATF Manufacturer | CZ / CZ-USA |
| Frame | Alloy Frame |
| Grip Type | Synthetic |
| Illuminated Reticle | False |
| ATF Model | 75 P-01 |
| Adjustable Objective | False |
| Additional Feature 1 | Decocking Lever |
| Additional Feature 2 | 1913 Accessory Rail |
| Additional Feature 3 | Cold Hammer Forged Barrel |
| Make | CZ-USA |
| Make/Model | CZ-USA|CZ P-01 |
| Muzzle | Plain |
| Rear Sight | Fixed |
| Stock Material | Rubber |
| Magazine Type | Removable |
| Magazine Included | 2 x 14-Round |
| Front Sight | Fixed |
| Cartridge | 9mm |
Sale!
CZ-USA P-01 9MM BLACK 15+1 3.8″ FS
Original price was: $899.00.$732.99Current price is: $732.99.
Availability: In stock







Reviews
There are no reviews yet.