The Crimson Trace(R) LG-459 Laserguard(R) is a powerful red laser sight for Smith & Wesson(R) M&P(R)380EZ(TM) and M&P(R)22 Compact pistols. The LG-459 is quickly and easily user-installed in moments and offers a front activation button powered by Crimson Trace’s Instinctive Activation(TM) technology. The laser sight will provide four (4) hours of battery life with a single 1/3N Lithium battery (included). As with all Crimson Trace laser sights, the LG-459 is completely user-adjustable for windage and elevation.
Sale!
CTC LASERGUARD S&W M&P 22C EZ9 EZ380
Original price was: $219.99.$186.95Current price is: $186.95.
Availability: In stock
| UPC | 850002469424 |
|---|---|
| Manufacturer | Crimson Trace |
| Manufacturer Part Number | 01-9870-1 |
| Activation | INSTINCTIVE FRONT |
| Additional Feature 1 | Fits M&P Shield 380EZ / 9EZ |
| Additional Feature 2 | Fits M&P 22 Compact Models |
| Additional Feature 3 | Red Laser |
| Adjustable | Yes |
| Adjustable Objective | False |
| Adjustments | Windage & Elevation |
| Battery | CR-1/3 N |
| Battery Life | 4 hours |
| Battery Size | CR1/3N |
| Battery Type | 1-1/3N 3V LITHIUM |
| Beam Color | RED |
| Beam Size | .5" @ 50' |
| canDropship | True |
| Color | Black |
| Description | Front Activated |
| Dimension | 2.35 X 6.35 X 6.65 |
| Dot Size | 0.50" at 50 Ft |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Black |
| Fit | S&W M&P Shield |
| Height | 2 |
| Illuminated Reticle | False |
| Laser Color | Red |
| Laser Type | TRIGGER GUARD |
| Length | 5.5 |
| Make | Smith & Wesson |
| Make/Model | Smith & Wesson|M&P |
| Master On/Off Switch | Yes |
| Model | Laserguard |
| Mount Type | Trigger Guard |
| Package Height | 2.0 |
| Package Length | 5.2 |
| Package Width | 4.4 |
| Power | 5mW |
| Product Type | Laser |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 0.18 |
| State Restriction (Guam) | NO SALE TO GUAM |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| Subcategory | Lasers |
| Wavelength | 633nM |
| Weight | 0.18 |
| Width | 4.5 |







Reviews
There are no reviews yet.