| UPC | 098289003416 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | PYTHON-SP5WTS |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 5 |
| Hammer Type | STANDARD |
| Caliber/Gauge | 357 MAGNUM/38 SPECIAL |
| Capacity | 6 |
| Dimension | 2.80 X 8.60 X 15.30 |
| Drilled and Tapped | No |
| Frame Color | STAINLESS |
| Grip Material | Wood |
| Height | 2.8000 |
| Length | 15.3000 |
| Width | 8.6000 |
| Weight (oz) | 42 |
| Trigger Type | STANDARD |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Action | Double Action Only |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Sights | Interchangeable Front/Adjustable Rear |
| Cylinder Finish | Stainless |
| Barrel Type | 1:14 |
| Color | Silver |
| Description | Colt Python 5" Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Model | Python |
| Subcategory | Revolvers |
| Product Type | Double Action Only |
| Cartridge | .38 Special |
| Finish | Stainless Steel |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Weight | 2.706 lbs |
| Stock Material | Wood |
| Rear Sight | Adjustable |
| Make/Model | Colt|Python |
| Make | Colt |
| Magazine Type | Fixed |
| Magazine Included | 1 x 6-Round |
| Front Sight | Blade |
Sale!
COLT PYTHON 357 MAG SS 5″ 6RD AS
Original price was: $1,699.00.$1,387.99Current price is: $1,387.99.
Out of stock






Reviews
There are no reviews yet.