| UPC | 098289003683 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | PYTHON-BM8WTS |
| Drilled and Tapped | No |
| Barrel Finish | BLUED |
| Barrel Length | 8 |
| Caliber/Gauge | .357 MAGNUM |
| Capacity | 6 |
| Dimension | 2.85 X 8.60 X 15.30 |
| Frame Color | BLUED |
| Grip Material | Wood |
| Hammer Type | STANDARD |
| Height | 2.8500 |
| Length | 15.3000 |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Trigger Type | STANDARD |
| Weight | 42 |
| Weight (oz) | 42 |
| Width | 8.6000 |
| Action | Double / Single Action |
| Barrel Length Range | 8" to 8.99" |
| Cylinder Finish | Matte Blued |
| Frame Description | Carbon Steel Frame |
| Hammer Style | Exposed |
| Overall Length | 13.50" |
| Sights | Fiber Optic Front/Adj Rear |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
| Color | Black |
| Finish | Matte Blued |
| Model | Python |
| Subcategory | Revolvers |
| Product Type | Double / Single Action |
| Illuminated Reticle | False |
| Package Height | 2.6 |
| Package Length | 14.9 |
| Package Width | 8.2 |
| Rate of Twist | 1-in-14" |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 5.25 |
| Grip Type | Walnut |
| Frame | Steel Frame |
| Finish Type | Blued |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Colt's MFG. |
| ATF Model | Python |
| ATF Type | Revolver |
| canDropship | True |
| Make/Model | Colt|Python |
| Stock Material | WALNUT |
| Rear Sight | Adjustable |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Make | Colt |
| Magazine Type | Fixed |
| Magazine Included | 1 x 6-Round |
| Front Sight | Blade |
| Cartridge | .357 Magnum |
Sale!

COLT PYTHON 357MAG BM 8″ 6RD
Original price was: $1,499.00.$1,206.99Current price is: $1,206.99.
Availability: In stock




Reviews
There are no reviews yet.