| UPC | 098289003461 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | PYTHON-BP4WTS |
| Length | 15.3000 |
| Barrel Finish | BLUED |
| Barrel Length | 4.2500 |
| Caliber/Gauge | 357 MAGNUM/38 SPECIAL |
| Capacity | 6 |
| Dimension | 2.85 X 8.70 X 15.30 |
| Drilled and Tapped | No |
| Frame Color | BLUED |
| Grip Material | Wood |
| Hammer Type | STANDARD |
| Height | 2.8500 |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Trigger Type | STANDARD |
| Weight (oz) | 42 |
| Width | 8.7000 |
| Cylinder Finish | Black |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Overall Length | 9.75" |
| Sights | Fiber Optic Front/Adj Rear |
| Weight | 42 oz |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Action | Double Action Only |
| Barrel Type | 1:14 |
| Color | Blue |
| Description | Colt Python 4.25" Blue |
| Model | Python |
| Material | STEEL |
| Subcategory | Revolvers |
| Product Type | Double / Single Action |
| Make | Colt |
| Cartridge | .357 Magnum |
| Finish | Blued |
| Front Sight | Blade |
| Magazine Type | Fixed |
| Make/Model | Colt|Python |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Rear Sight | Adjustable |
| Stock Material | Wood |
Sale!
COLT PYTHON 357 MAG BL 4.25″ 6RD AS
Original price was: $1,699.00.$1,387.99Current price is: $1,387.99.
Out of stock






Reviews
There are no reviews yet.