| UPC | 098289005496 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | GRIZZLY-SP4RTS |
| Action | Double / Single Action |
| Additional Feature 1 | Unfluted Cylinder |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Colt's MFG |
| ATF Model | Grizzly |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Description | Ported Vent Rib |
| Barrel Finish | Polished |
| Barrel Length | 4.25" |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Barrel Type | Vent Rib, Ported |
| Caliber/Gauge | .357 MAGNUM |
| canDropship | True |
| Capacity | 6 |
| Cartridge | .357 Magnum |
| Color | Silver |
| Cylinder Finish | Polished |
| Dimension | 2.80 X 8.65 X 15.15 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Polished Stainless Steel |
| Finish Color | Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Frame Finish | Polished |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Front Sight | Ramp |
| Grip Material | Steel Frame Black Hogue Grips Steel Frame |
| Grip Type | Black Hogue Grips |
| Hammer Style | Exposed |
| Hammer Type | STANDARD |
| Height | 3 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 15.5 |
| Magazine Included | 1 x 6-Round |
| Magazine Type | Fixed |
| Make | Colt |
| Make/Model | Colt|Grizzly |
| Material | Stainless Steel |
| Model | Colt Grizzly |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Other Features | TARGET ADJUSTABLE REAR SIGHT, |
| Overall Length | 9.75" |
| Package Height | 2.5 |
| Package Length | 15.0 |
| Package Width | 8.5 |
| Product Type | Revolver |
| Rate of Twist | 1-in-14" |
| Rear Sight | Adjustable |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 4.6 |
| Sights | Red Ramp Front/Adjustable Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Similar Items | HG3574 |
| Stock Material | Rubber |
| Subcategory | Revolvers |
| Trigger Type | STANDARD |
| Weight | 4.6 |
| Weight (oz) | 42 |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Width | 9 |
Sale!
COLT GRIZZLY 357 MAG SS 4.25″ HOGUE GRIPS
Original price was: $1,799.00.$1,477.99Current price is: $1,477.99.
Availability: In stock






Reviews
There are no reviews yet.