| UPC | 098289112187 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | O1911C |
| Accessories | 1 Mag |
| Action | Single Action |
| Additional Feature 1 | Series 70 |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | Colt Pt. F.A. Mfg. Co. |
| ATF Model | Government Model |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | National Match |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 5.0" |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Barrel Type | National Match |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| canDropship | True |
| Capacity | 8 + 1 |
| Cartridge | .45 ACP |
| Color | BLUED |
| Dimension | 2.85 X 8.65 X 17.10 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Blue |
| Finish Color | Blue |
| Finish Style | Blued |
| Finish Type | Blued |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | BLUED |
| Frame Description | Steel Frame w/Beavertail |
| Frame Finish | Blued |
| Frame Material | Steel |
| Front Sight | White Dot |
| Grip Material | Steel Frame Steel Frame |
| Hammer Type | Service |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | Hard Plastic Case |
| Length | 15.5 |
| Magazine Included | 1 x 8-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Colt |
| Make/Model | Colt|1911 Government |
| Material | STEEL |
| Model | 1911 Government |
| Muzzle | Plain |
| Number of Magazines | 1 8 rd. |
| Overall Length | 8.5" |
| Package Height | 2.6 |
| Package Length | 14.8 |
| Package Width | 8.4 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rear Sight | White Dot |
| Safety | Ambidextrous Grip/Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Government |
| Shipping Weight | 4.3 |
| Sights | White Dot |
| Sights Type | FIXED |
| Similar Items | HG45 |
| Size | Full Size |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Stock Material | Stainless Steel |
| Stock Type | Steel Frame |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Trigger Type | Short |
| Weight | 35 oz. |
| Weight (oz) | 35 |
| Width | 9 |
Sale!
COLT GOV’T CLASSIC 45ACP BL/WD 5″
Original price was: $1,099.00.$878.99Current price is: $878.99.
Availability: In stock






Reviews
There are no reviews yet.