| UPC | 098289111227 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | O5072XE |
| Accessories | 1 Mag |
| Action | Single Action |
| Additional Feature 1 | Series 70 |
| Additional Feature 2 | National Match Barrel |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | Colt's PT F.A. Mfg. Co. |
| ATF Model | GOLD CUP TROPHY |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length | 5.0" |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Material | Steel |
| Barrel Type | Stainless Steel |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 9 + 1 |
| Cartridge | 9mm |
| Color | STAINLESS |
| Dimension | 2.75 X 8.70 X 15.35 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Stainless Steel |
| Finish Color | Stainless |
| Finish Style | Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Description | Stainless Steel Frame w/Beavertail |
| Frame Finish | Stainless Steel |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Front Sight | Fiber Optic |
| Grip Material | Steel Frame G10 Checkered Blue Steel Frame |
| Grip Type | Synthetic |
| Hand | Ambidextrous |
| Height | 2.8000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | Magazine |
| Length | 15.2000 |
| Magazine Included | 1 x 9-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Colt |
| Make/Model | Colt|Gold Cup Trophy |
| Material | Stainless Steel |
| Model | Gold Cup |
| Muzzle | Plain |
| Number of Magazines | 1 9 rd. |
| Other Features | NOVAK RED FIBER OPTIC FRNT SGT |
| Overall Length | 8.5" |
| Package Height | 2.4 |
| Package Length | 15.1 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rear Sight | Bomar |
| Safety | Grip/Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Trophy |
| Shipping Weight | 5.1 |
| Sights | FS: Fiber Optic / RS: Bomar |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Similar Items | HG9MM |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Stock Material | Stainless Steel |
| Stock Type | Steel Frame / G10 Checkered Blue Grips |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Trigger | Skeletonized |
| Weight | 40.0 oz. |
| Weight (oz) | 38 |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Width | 8.6000 |
| product_url | https://www.lipseys.com/itemdetail?itemno=COO5072XE |
Sale!
COLT GOLD CUP TROPHY 9MM SS 5″ 9+1
Original price was: $1,949.00.$1,572.99Current price is: $1,572.99.
Availability: Only 1 left in stock






Reviews
There are no reviews yet.