| UPC | 098289112255 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | O5873A1 |
| Action | Single Action |
| Additional Feature 1 | Wide Adjust. Aluminum Trigger |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | Colt's PT.F.A MFG. Co. |
| ATF Model | GOLD CUP TROPHY |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | National Match |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 5" |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Caliber/Gauge | .38 SUPER AUTO |
| canDropship | True |
| Capacity | 9 + 1 |
| Cartridge | .38 Super Auto |
| Color | BLUED |
| Dimension | 2.80 X 8.65 X 15.15 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Blued |
| Finish Color | Blue |
| Finish Style | Blued |
| Finish Type | Blued |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | BLUED |
| Frame Description | Carbon Steel Frame w/Beavertail |
| Frame Finish | Blued |
| Frame Material | Steel |
| Front Sight | Adjustable |
| Grip Material | Steel Frame Double Diamond Rosewood Steel Frame |
| Grip Type | Double Diamond Rosewood |
| Hand | Ambidextrous |
| Height | 2.8500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 15.3000 |
| Magazine Included | 1 x 9-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Colt |
| Make/Model | Colt|Gold Cup National Match |
| Material | STEEL |
| Model | Gold Cup National Match |
| Muzzle | Plain |
| Number of Magazines | 1 9 rd. |
| Overall Length | 8.5" |
| Package Height | 2.5 |
| Package Length | 15.0 |
| Package Width | 8.6 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rear Sight | Adjustable |
| Safety | Ambidextrous Grip/Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Government Gold Cup National Match |
| Shipping Weight | 4.7 |
| Sights | Target Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Similar Items | HG38SUP |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Stock Material | Stainless Steel |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Trigger | Skeletonized |
| Weight | 37 oz |
| Weight (oz) | 38.5000 |
| Width | 8.7000 |
Sale!
COLT GOLD CUP NAT MATCH 38SPR BL 5″
Original price was: $1,549.00.$1,250.99Current price is: $1,250.99.
Availability: In stock






Reviews
There are no reviews yet.