| UPC | 098289111197 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | O7802XE |
| Accessories | 1 Mag |
| Action | Single Action |
| Additional Feature 1 | Tritium Front Sight |
| Additional Feature 2 | Blue Slide |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | Colt's PT F.A. Mfg. Co. |
| ATF Model | Defender |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 3.0" |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Barrel Material | Steel |
| Barrel Type | Stainless Steel Match Grade |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 8 + 1 |
| Cartridge | 9mm |
| Color | BLUED |
| Dimension | 2.85 X 8.70 X 15.20 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Black Cerakote |
| Finish Color | Blue |
| Finish Style | Blued |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Alloy Frame |
| Frame Color | BLUED |
| Frame Description | Aluminum Frame w/Beavertail |
| Frame Finish | Matte Black Cerakote |
| Frame Material | ALUMINUM |
| Frame Size | Compact |
| Front Sight | Night Sight |
| Grip Material | Alloy Frame G10 Checkered Black Cherry Alloy Frame |
| Grip Type | G10 Checkered Black Cherry |
| Hand | Ambidextrous |
| Height | 2.8500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | Magazine |
| Length | 15.2000 |
| Magazine Included | 2 x 8-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Colt |
| Make/Model | Colt|Defender |
| Material | Alloy |
| Model | Defender |
| Muzzle | Plain |
| Number of Magazines | 1 8 rd. |
| Other Features | CERAKOTE MATTE BLACK COATING |
| Overall Length | 6.75" |
| Package Height | 2.3 |
| Package Length | 15.1 |
| Package Width | 8.1 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rear Sight | Night Sight |
| Safety | Grip |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Defender |
| Shipping Weight | 3.9 |
| Sights | Novak |
| Sights Type | Night |
| Similar Items | HG9MM |
| Size | Officer |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Stock Material | Wood |
| Stock Type | Alloy Frame / G10 Checkered Black Cherry Grips |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Trigger | Skeletonized |
| Weight | 24.0 oz. |
| Weight (oz) | 24 |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Width | 8.7000 |
Sale!
COLT DEFENDER 9MM BLK/WD 3″ 8+1 NS
Original price was: $1,149.00.$931.99Current price is: $931.99.
Availability: In stock




Reviews
There are no reviews yet.