| UPC | 098289111203 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | O7000XE |
| Weight (oz) | 24 |
| Width | 8.6500 |
| Sights Type | FIXED |
| Action | Semi-Auto |
| Color | STAINLESS |
| Frame Color | STAINLESS |
| Ambidextrous Safety | No |
| Barrel Length | 3 |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Dimension | 2.85 X 8.65 X 15.25 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | STAINLESS |
| Frame Material | ALUMINUM |
| Grip Material | G10 |
| Height | 2.8500 |
| Length | 15.2500 |
| Capacity | 7 |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Number of Magazines | 1 |
| Other Features | CERAKOTE MATTE SS COATING |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |
| Weight | 24.00 oz |
| Product Type | Pistol |
| Slide Description | Serrated |
| Safety | Grip |
| Frame Finish | Matte Stainless |
| Barrel Type | Stainless Steel |
| Barrel Length Range | 3.00" to 3.99" |
| Accessories | 1 Magazine |
| Material | Alloy |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Size | Officer |
| Sights | Novak |
| Model | Defender |
| Package Length | 15.1 |
| Package Width | 8.3 |
| Scope Cover Included | No |
| Shipping Weight | 3.6 |
| Package Height | 2.4 |
| Overall Length | 6.75" |
| Illuminated Reticle | No |
| Additional Feature 2 | Polished Stainless Sleel Slide |
| Adjustable Objective | No |
| ATF Manufacturer | Colt's PT F.A. Mfg. Co. |
| ATF Model | Defender |
| ATF Type | Pistol |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Alloy Frame |
| Grip Type | G10 Checkered Black Cherry |
| Make/Model | Colt|Defender |
| Front Sight | Adjustable |
| Magazine Included | 1 x 7 Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Colt |
| Muzzle | Plain |
| Rear Sight | Adjustable |
| Stock Material | Alloy Steel |
| Cartridge | .45 ACP |
Sale!
COLT DEFENDER 45ACP SS/WD 3″ 7+1
Original price was: $1,149.00.$931.99Current price is: $931.99.
Out of stock







Reviews
There are no reviews yet.