| UPC | 098289112149 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | O7800XE-FDE |
| Accessories | 1 Magazine |
| Action | Single Action |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | Colt's PT F.A. Mfg. Co. |
| ATF Model | Defender |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3.0" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| canDropship | True |
| Capacity | 7 + 1 |
| Color | Black |
| Dimension | 2.85 X 8.60 X 15.25 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | FDE Cerakote |
| Finish Color | Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Alloy Frame |
| Frame Color | FLAT DARK EARTH |
| Frame Finish | Flat Dark Earth |
| Frame Material | ALUMINUM |
| Grip Material | Alloy Frame G10 Checkered Black Cherry Alloy Frame |
| Grip Type | G10 Checkered Black Cherry |
| Height | 2.8500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 15.2500 |
| Material | Alloy |
| Model | Defender |
| Number of Magazines | 1 7 + 1 |
| Other Features | CERAKOTE FDE COATING, |
| Overall Length | 6.75" |
| Package Height | 2.5 |
| Package Length | 15.2 |
| Package Width | 8.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Grip |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 3.7 |
| Sights | Novak |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Size | Officer |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Weight | 24oz |
| Weight (oz) | 24 |
| Width | 8.6000 |
| product_url | https://www.lipseys.com/itemdetail?itemno=COO7800XE-FDE |
Sale!
COLT DEFENDER 45ACP FDE/WD 3″ 7+1
Original price was: $1,149.00.$931.99Current price is: $931.99.
Availability: In stock





Reviews
There are no reviews yet.