| UPC | 098289111456 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | O1072CCS |
| Accessories | 1 Mag |
| Action | Single Action |
| Additional Feature 1 | Undercut Trigger Guard |
| Additional Feature 2 | Dual Recoil Spring |
| Additional Feature 3 | National Match Barrel |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | Colt's PT F.A. Mfg. Co. |
| ATF Model | Government |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | National Match |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 5.0" |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Material | Steel |
| Barrel Type | Stainless Steel Match Grade |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 9 + 1 |
| Cartridge | 9mm |
| Color | STAINLESS |
| Dimension | 2.70 X 8.70 X 15.25 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Stainless Steel |
| Finish Color | Stainless |
| Finish Style | Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Description | Stainless Steel Frame w/Beavertail |
| Frame Finish | Stainless |
| Frame Material | Carbon Steel |
| Front Sight | Fiber Optic |
| Grip Material | Steel Frame G10 Checkered Blue Steel Frame |
| Grip Type | G10 Checkered Blue |
| Hand | Ambidextrous |
| Height | 3 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 15.5 |
| Magazine Included | 1 x 9-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Colt |
| Make/Model | Colt|1911 |
| Material | Stainless Steel |
| Model | 1911 |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Number of Magazines | 1 9 rd. |
| Other Features | NATIONAL MATCH BARREL |
| Overall Length | 8.5" |
| Package Height | 2.5 |
| Package Length | 14.75 |
| Package Width | 8.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rear Sight | Fixed |
| Safety | Ambidextrous Grip/Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Government |
| Shipping Weight | 4.7 |
| Sights | Novak Adjustable Fiber Optic |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Similar Items | HG9MM |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Stock Material | Stainless Steel |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Trigger | Skeletonized |
| Weight | 36.0 oz. |
| Weight (oz) | 36 |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Width | 9 |
| product_url | https://www.lipseys.com/itemdetail?itemno=COO1072CCS |
Sale!
COLT COMPETITION SER70 9MM SS 9+1
Original price was: $1,199.00.$970.99Current price is: $970.99.
Availability: In stock





Reviews
There are no reviews yet.