A welcome addition to Cold Steel’s popular Mini Tac series, the Andrew-Demko designed Mini Tac Bowie offers the well-known versatility of a sharp, sturdy clip point, making it ideal for use in the field or for everyday carry. Supplied with a Secure-Ex sheath and steel bead lanyard, it’s sure to give you many years of service.
Sale!
COLD STL MINI TAC BOWIE 3.63″ BLK
Original price was: $31.99.$18.99Current price is: $18.99.
Availability: In stock
| UPC | 705442018421 |
|---|---|
| Manufacturer | Cold Steel |
| Manufacturer Part Number | CS-49HCF |
| Blade Length | 3.63" |
| Blade Material | 8Cr13MoV SS |
| Blade Type | Bowie |
| Edge | Plain |
| Handle Description | Black |
| Overall Length | 6.88" |
| Sheath | Secure-Ex |
| Weight | 2.60 oz |
| Accessories | Secure-Ex Sheath |
| Color | Silver |
| Description | Clip Point |
| Handle Color | Black |
| Material | 8Cr13MoV |
| Model | Mini Tac Bowie |
| Packaging | Box |
| Size | 3.625" |
| Subcategory | Fixed Blade Knives |
| Product Type | Fixed Blade Knife |






Reviews
There are no reviews yet.