Since the one inch long blade is razor sharp, it will open delicate packages and envelopes, cut rope or punch through heavy cartons with ease.
Sale!
COLD STL MINI PAL
Original price was: $31.99.$18.99Current price is: $18.99.
Availability: In stock
| UPC | 705442005537 |
|---|---|
| Manufacturer | Cold Steel |
| Manufacturer Part Number | CS-43NSK |
| Accessories | Secure-Ex Sheath |
| Blade Length | 1" |
| Blade Material | AUS-8A SS |
| Blade Type | Drop Point |
| Closed Length | 0 |
| Color | Silver |
| Description | Drop Point |
| Dimension | 0.85 X 1.75 X 3.70 |
| Edge | 3/4 Serrated |
| Finish | Polished |
| Handle Color | Black |
| Handle Description | Black |
| Handle Material | KRATON |
| Height | 0.8500 |
| Length | 3.7000 |
| Material | AUS 8 |
| Model | Mini Pal |
| Number of Blades | 1 |
| Open Length | 2.6200 |
| Overall Length | 2.63" |
| Packaging | Box |
| Product Type | Fixed Blade Knife |
| Sheath | Secure-Ex/Lanyard Clip |
| Size | 1" |
| Subcategory | Fixed Blade Knives |
| Weight | 0.50 oz |
| Width | 1.7500 |







Reviews
There are no reviews yet.