REIN 3.0 is by far, the most powerful and most configurable weapon light ever made. With an upgraded electrical system, it brings you more capability. Nothing comes close. Delivering the power you need, in a small package. Everything you want it to be.
CLOUD DEFENSE REIN 3.0 COMPLETE KIT FDE
$399.99
Availability: In stock
| UPC | 850016201942 |
|---|---|
| Manufacturer | Cloud Defensive |
| Manufacturer Part Number | REIN 3.0-DF-S-650 FDE |
| Battery | 18650 Li-ion |
| Color | Flat Dark Earth |
| Lumens | 1250 |
| Model | REIN 3.0 |
| Product Type | Weaponlight |
| Shipping Weight | 0.64 |
| Style | Weapon Mounted |
| Subcategory | Mounted Lights |
| Weight | 0.64 |
| Battery Size | CR123A/Lithium Ion |
| Bulb Type | LED |
| Filter Color | White |
| Head Diameter | 1.30" |
| Material | Aluminum |
| Output | 1250 Lumens |
| Overall Length | 6.17" |
| Proofs | IPX8 Waterproof/Shockproof/Dustproof |
| Rechargeable | Yes |
| Switch Type | Tail Cap/Remote Pressure Switch |







Reviews
There are no reviews yet.