| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| CALIBER | .357MAG/.38SPL | |
| FRAME DESIGNATION | nan | |
| BARREL FINISH | COLORED | |
| GRIPS MATERIAL | WOOD | |
| SIGHT TYPE | ADJUSTABLE | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 3.0000 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 28.8000 | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TRIGGER TYPE | STANDARD | |
| HAMMER TYPE | STANDARD | |
| FRAME COLOR | GREEN | |
| CYLINDER CAPACITY | 6.0000 | |
| OTHER FEATURES: | FIXED FIBER OPTIC FRONT SIGHT, | |
| FULLY ADJUSTABLE REAR SIGHT, | ||
| WALNUT GRIPS, | ||
| 3 MOONCLIPS AND SHELL | ||
| REMOVING TOOL INCLUDED | ||
| CA LEGAL | ||
Sale!
CHIAPPA RHINO 30SA 357MAG – 3″ ADJ. SIGHT ODG/WALNUT
Original price was: $1,468.15.$1,079.99Current price is: $1,079.99.
Availability: Only 2 left in stock
| UPC | 8053800940078 |
|---|---|
| Manufacturer | Chiappa Firearms |
| Manufacturer Part Number | CF340285 |
| Weight (oz) | 28.8000 |
| Trigger Type | STANDARD |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Other Features | FIXED FIBER OPTIC FRONT SIGHT, |
| Hammer Type | STANDARD |
| Grip Material | Wood |
| Frame Color | GREEN |
| Drilled and Tapped | No |
| Capacity | 6 |
| Caliber/Gauge | .357MAG/.38SPL |
| Barrel Length | 3 |
| Barrel Finish | COLORED |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Action | Single Action |
| Cylinder Finish | Blued |
| Frame Description | Aluminum Frame |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Weight | 27.20 oz |
| Product Type | Revolver |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Overall Length | 7.50" |
| Includes | Moon Clips |
| Hammer Style | Exposed |
| Frame Size | Small |
| Additional Feature 1 | Includes 3 Moon Clips |
| Additional Feature 2 | California Compliant |
| Adjustable Objective | No |
| ATF Manufacturer | Chiappa/Chiappa Firearms |
| ATF Model | Rhino 30DS |
| ATF Type | Revolver |
| Finish | O.D. Green Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Alloy Frame |
| Illuminated Reticle | No |
| Scope Cover Included | No |
| Shipping Weight | 3.1 |






Reviews
There are no reviews yet.