| UPC | 787450850675 |
|---|---|
| Manufacturer | Canik |
| Manufacturer Part Number | HG7607-N |
| Accessories | MeCanik Optic |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 18 |
| Color | Dark Side |
| Description | Optics Ready |
| Finish | Matte |
| Model | SFX Rival-S |
| Size | Full Size |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Product Type | Striker Fired |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated w/Ports |
| Similar Items | HG9MM |
| Sights | FS: Fiber Optic|RS: Adj. Targ. |
| Sights Type | Fiber Optic Front/Adj Rear |
| Series | Rival-S |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Overall Length | 8.09" |
| Includes | 2 Magazines/Finger Extension Base Plate/Grip Backstraps/Holster/Mag Loader/Punch & Tool Kit/Storage |
| Height | 5.75" |
| Grip Material | Dark Side Aggressive Texture |
| Frame Size | Full Size |
| Frame Material | Steel |
| Frame Finish | Dark Side |
| Frame Description | Steel Frame w/Picatinny Rail |
| Features | MeCanik MO2 Optic |
| Barrel Material | Steel |
| Finish Style | Dark Side |
| Material | STEEL |
| Trigger | Flat |
| Width | 1.41" |
| Weight | 2.67 lbs |
| Units per Box | 1 |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Description | Steel |
| Package Length | 13.5 |
| Package Width | 12.0 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.5 |
| Package Height | 6.0 |
| Number of Magazines | 2 18rd. |
| Additional Feature 3 | Flat Faced Trigger |
| ATF Manufacturer | Canik / Century Arms Inc |
| ATF Model | SFX RIVAL-S |
| ATF Type | Pistol |
| canDropship | True |
| Case | Water Resistant Hard Case |
| Country of Origin | TR |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Steel Frame |
| Grip Type | Synthetic |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 8.3 |
| Adjustable Objective | False |
| Additional Feature 2 | Flared Mag-Well |
| Additional Feature 1 | Optics Plates Included |
| Stock Material | Alloy Steel |
| Magazine Type | Removable |
| Magazine Included | 2 x 18-Round |
| Front Sight | Fiber Optic |
| Cartridge | 9mm |
| Make | Canik |
| Make/Model | Canik|SFx Rival-S |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Rear Sight | Fixed |
| grips_stock | 32 |
| finish_color | Black |
| Condition | New |
| Barrel Type | Steel |
| action_type | Semi-Auto |
Sale!
CANIK SFX RIVAL-S 9MM BLACK 5″ MO2
Original price was: $1,099.99.$1,039.99Current price is: $1,039.99.
Availability: In stock





Reviews
There are no reviews yet.