| UPC | 787450811454 |
|---|---|
| Manufacturer | Canik |
| Manufacturer Part Number | HG7161-N |
| Finish | Matte |
| Product Type | Striker Fired |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Size | Full Size |
| Model | SFx Rival |
| Material | Polymer |
| Description | Optics Ready |
| Color | Black |
| Capacity | 18 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 5" |
| Action | Semi-Auto |
| Accessories | MeCanik Optic |
| Adjustable Objective | False |
| Additional Feature 1 | MeCanik MO1 Optic |
| Additional Feature 2 | Flared Mag-Well |
| Additional Feature 3 | Flat Faced Trigger |
| ATF Manufacturer | Canik / Century Arms Inc |
| ATF Model | SFX RIVAL |
| ATF Type | Pistol |
| canDropship | True |
| Country of Origin | TR |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Type | Rival Dark Side Polymer |
| Illuminated Reticle | False |
| Height | 7 |
| Length | 8.3 |
| Width | 1 |
| Number of Magazines | 2 18rd. |
| Overall Length | 8.1" |
| Package Height | 3.2 |
| Package Length | 15.8 |
| Package Width | 9.1 |
| Scope Cover Included | False |
| Weight | 4.8 |
| Shipping Weight | 4.8 |
| Sights | FS: Fiber Optic|RS: Adj. Targ. |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Grip Material | Rival Dark Side Polymer |
| grips_stock | 30 |
| Condition | New |
| Barrel Type | Steel |
| action_type | Semi-Auto |
| finish_color | Black |
| Safety | Yes |
Sale!
CANIK SFX RIVAL 9MM BLK 18+1 5″ MO1
Original price was: $849.99.$779.99Current price is: $779.99.
Out of stock





Reviews
There are no reviews yet.