| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| OPTIC FOOTPRINT | PROPRIETARY SLIDE CUT | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | POLYMER | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 3.6500 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 17.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 2.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | NIGHT SIGHTS | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| SLIDE COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN OUNCES | 23.3800 | |
| OTHER FEATURES: | 3-INTERCHANGEABLE BACKSTRAPS, | |
| OPTICS READY CO-WITNESS, | ||
| 90 DEGREE BREAK FLAT TRIGGER, | ||
| IWB HOLSTER, | ||
| LIGHTING SLIDE CUTS | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
Sale!
CANIK METE MC9 PRIME 9MM 3.65″ – BBL OR NS 2-17RD MAGS BLACK
Original price was: $650.00.$599.99Current price is: $599.99.
Availability: In stock
| UPC | 787450948723 |
|---|---|
| Manufacturer | Canik |
| Manufacturer Part Number | HG8328-N |
| Color | Black |
| Action | Semi-Auto |
| Sights Type | Night Sights |
| Weight | 23.3800 |
| Weight (oz) | 23.3800 |
| Width | 9.7500 |
| Ambidextrous Safety | No |
| Other Features | 3-INTERCHANGEABLE BACKSTRAPS, |
| Optic Footprint | PROPRIETARY SLIDE CUT |
| Number of Magazines | 2 |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| Capacity | 17 |
| Length | 10.8500 |
| Height | 4.7000 |
| Grip Material | POLYMER |
| Frame Material | POLYMER |
| Frame Color | BLACK |
| Finish | COLORED |
| Drilled and Tapped | No |
| Dimension | 4.70 X 9.75 X 10.85 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.6500 |
| Size | Compact |
| Description | Optics Ready |
| Material | Polymer |
| Model | METE MC9 |
| Sights | Night Sights |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Product Type | Striker Fired |
| Accessories | 2 Magazines |
| Finish Color | MATTE |
| Package Width | 10.0 |
| Package Length | 11.0 |
| Shipping Weight | 5.2 |
| Scope Cover Included | False |
| Additional Feature 2 | 90 Degree Flat Face Trigger |
| Additional Feature 1 | Optics Ready Slide |
| ATF Manufacturer | CANIK USA |
| Adjustable Objective | False |
| Additional Feature 3 | Compensated Slide and Barrel |
| ATF Model | METE MC9 PRIME |
| Package Height | 4.7 |
| Overall Length | 6.73" |
| Illuminated Reticle | False |
| Grip Type | Black Polymer |
| Finish Type | Applied Finish |
| canDropship | True |
| ATF Type | Pistol |
| Safety | Tactical |
| Stock Material | Polymer |
| Cartridge | 9mm |
| Front Sight | Night Sight |
| Make/Model | Canik|METE MC9 |
| Muzzle | Compensator |
| Rear Sight | Fixed |
| Magazine Included | 1 x 17-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Canik |
| action_type | Semi-Auto |
| Barrel Type | Steel |
| Condition | New |
| finish_color | Black |
| grips_stock | 30 |





Reviews
There are no reviews yet.