| UPC | 787450889521 |
|---|---|
| Manufacturer | Canik |
| Manufacturer Part Number | HG7620B-N |
| Package Width | 2.5 |
| Weight | 21.2 oz. |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Grip Material | Black Polymer |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Sights | 3-Dot White Sights |
| Shipping Weight | 3.5 |
| Scope Cover Included | False |
| Package Length | 11.5 |
| Package Height | 9.75 |
| Overall Length | 7.5" |
| Number of Magazines | 2 1-12 rd. and 1-15 rd. |
| Width | 1.12 |
| Length | 6.1 |
| Height | 4.52 |
| Illuminated Reticle | False |
| Grip Type | Black Polymer |
| Finish Type | Applied Finish |
| Finish | Bronze Cerakote |
| Drilled and Tapped | False |
| Capacity | 15 + 1 |
| Country of Origin | TR |
| canDropship | True |
| Action | Striker Fired |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Additional Feature 1 | Optics Ready Slide |
| ATF Type | Pistol |
| ATF Model | METE MC9 |
| ATF Manufacturer | CANIK/CENTURY ARMS INC |
| Barrel Length | 3.18" |
| Adjustable Objective | False |
| Additional Feature 3 | Undercut Trigger Guard |
| Additional Feature 2 | 3-Backstrap Options |
Sale!
CANIK METE MC9 9MM BRONZE 15+1
Original price was: $459.99.$402.99Current price is: $402.99.
Availability: In stock






Reviews
There are no reviews yet.