| UPC | 787450865884 |
|---|---|
| Manufacturer | Canik |
| Manufacturer Part Number | HG7620V-N |
| Product Type | Striker Fired |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Size | Micro Compact |
| Sights | 3 Dot |
| Accessories | 2 Magazines |
| Model | METE MC9 |
| Safety | No Thumb Safety |
| Finish | Matte |
| Description | 1-12 Round, 1-15 Round |
| Color | Black |
| Capacity | 15 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.18" |
| Action | Semi-Auto |
| Similar Items | HG9MM |
| Weight | 21.27 oz |
| Material | STEEL |
| Finish Style | Tennifer w/Black Cerakote |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Sights Type | White Dot Front/Blackout Rear |
| Overall Length | 6.10" |
| Mount Type | Co-Witness |
| Number of Magazines | 2 1-12 rd. and 1-15 rd. |
| Includes | 2 Magazines/Finger Extension Base Plate/Grip Backstraps/Holster/Mag Loader/Punch & Tool Kit/Storage |
| Grip Material | Black Polymer |
| Frame Material | POLYMER |
| Frame Finish | Black |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail |
| Finish Color | MATTE |
| Features | MeCanik MO1 Optic |
| Barrel Material | Steel |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Description | Steel |
| Additional Feature 1 | Optics Ready Slide |
| Additional Feature 2 | 3-Backstrap Options |
| Additional Feature 3 | Undercut Trigger Guard |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Canik / Century Arms Inc |
| ATF Model | METE MC9 |
| ATF Type | Pistol |
| canDropship | True |
| Country of Origin | TR |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Type | Black Polymer |
| Shipping Weight | 3.75 |
| Illuminated Reticle | False |
| Height | 4.52 |
| Length | 6.1 |
| Width | 1.12 |
| Package Height | 2.5 |
| Package Length | 11.8 |
| Package Width | 9.6 |
| Scope Cover Included | False |
| grips_stock | 30 |
| finish_color | Black |
| Condition | New |
| Barrel Type | Black Nitride |
| action_type | Semi-Auto |
Sale!
CANIK METE MC9 9MM BLK 15+1 MO1
Original price was: $594.99.$549.99Current price is: $549.99.
Out of stock






Reviews
There are no reviews yet.