Hunters have trusted Burris optics for over 50 years, and the Droptine binoculars continue the tradition of reliability, affordability, and performance. Versatile enough for any style of hunting, they are big on performance but won’t slow you down. 10x magnification provides detail and a wide field of view.
Sale!
BURRIS DROPTINE HD 10X42MM GRN/GRY
Original price was: $323.99.$269.99Current price is: $269.99.
Availability: In stock
| UPC | 000381302793 |
|---|---|
| Manufacturer | Burris |
| Manufacturer Part Number | 300279 |
| Color | Green |
| Dimension | 3.25 X 7.30 X 7.90 |
| Field of View (1000 yards) | 330 |
| Field of View at 1,000 Yards | 330 |
| Finish | Black |
| Height | 3.2500 |
| Length | 7.9000 |
| Magnification | 10x |
| Max Magnification | 10x |
| Model | DroptineHD |
| Objective | 42mm |
| Objective Size | 42mm |
| Power | 10X |
| Product Type | Binocular |
| Rubber Armored | No |
| Shipping Weight | 2.565 |
| Size Group | MID-SIZE |
| Subcategory | Binoculars & Monoculars |
| Weight | 1.3 lbs |
| Weight (oz) | 25.6000 |
| Width | 7.3000 |







Reviews
There are no reviews yet.