Simply the ultimate scope lens protection for hunters and shooters. They’re custom fit to your scope, create a watertight, airtight seal and open with a touch of your thumb, so you can put your shot through the narrow window of opportunity in the most extreme conditions.
Sale!
BTLR CRK FLIP SCOPE COVER 30 OBJ
Original price was: $11.99.$9.99Current price is: $9.99.
Out of stock
| UPC | 051525303008 |
|---|---|
| Manufacturer | Butler Creek |
| Manufacturer Part Number | 30300 |
| Color | Black |
| Description | Size 30 |
| Dimension | 1.70 X 4.90 X 2.85 |
| End Fit | Objective |
| Finish | 30 |
| Finish Style | 30 OBJ/1.960" |
| Fit | Objective |
| Height | 1.7000 |
| Length | 2.8500 |
| Material | Plastic |
| Model | Flip-Open |
| Model Number | 1.960'' (49.8MM) |
| Product Type | Scope Cover |
| Shipping Weight | 0.0625 |
| Size | 1.96" |
| Style | Slip On |
| Subcategory | Caps & Covers |
| Tube Diameter | 49.80mm |
| Weight | 0.05 |
| Width | 4.9000 |







Reviews
There are no reviews yet.