| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| CALIBER | 7MM PRC | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:8″ | |
| METAL FINISH | CERAKOTE | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 20.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 40.7500 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 3.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | CAMOFLAGE | |
| WEIGHT IN POUNDS | 6.5 | |
| METAL COLOR | BRONZE | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | Y | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
| OTHER FEATURES: | FLUTED SPORTER CONTOUR BARREL, | |
| SUPPRESSOR READY, ERGO BOLT | ||
| HANDLE SHAPE, ADJ MULTIPLE | ||
| LEVER DLX TRIGGER SET TO | ||
| HUNTING WEIGHTS | ||
| VARI TECH STOCK W/ ADJ LOP, | ||
| ADJ COMB, INTERCHANGEABLE GRIP | ||
| MODULES AND OVERMOLDED GRIP | ||
| SURFACES, CERAKOTE FINISH, | ||
| 5-8″-24 THREADS | ||
BROWNING X-BOLT 2 SPEED 7MM PRC 20″ BRONZE/OVIX SYN SPR MB
Original price was: $1,639.99.$1,429.99Current price is: $1,429.99.
Availability: In stock
| UPC | 023614858201 |
|---|---|
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer Part Number | 036010298 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | Adjustable DLX Trigger |
| Additional Feature 2 | Radial-Style Muzzle Brake |
| Additional Feature 3 | Detachable Rotary Mag |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Field |
| ATF Manufacturer | MIROKU / BROWNING ARMS COMPANY |
| ATF Model | X-BOLT |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | Fluted Sporter SR |
| Barrel Finish | Burnt Bronze Cerakote |
| Barrel Length | 20" Fluted Sporter Barrel |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Material | Steel |
| Caliber/Gauge | 7MM PRC |
| canDropship | True |
| Capacity | 3 + 1 |
| Checkering | Yes |
| Color | Bronze |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 3.50 X 7.55 X 53.85 |
| Drilled and Tapped | True |
| Drop | Adjustable Comb & Heel |
| Finish | Smoked Bronze Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Material | Camo Stock OVIX Camo Composite Stock |
| Grip Type | OVIX Camo Composite Stock |
| Height | 3.5000 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 53.8500 |
| Length of Pull | Adjustable |
| Material | Stainless Steel |
| Muzzle | Radial Muzzle Brake |
| NFA Thread Pattern | 5/8×24 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Other Features | FLUTED SPORTER CONTOUR BARREL, |
| Overall Length | 40" |
| Package Height | 3.3 |
| Package Length | 50.5 |
| Package Width | 7.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Receiver | Smoked Bronze Cerakote |
| Receiver Description | Drilled & Tapped/X-Lock Mount |
| Recoil Pad | Yes |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Speed SPR |
| Shipping Weight | 9.25 |
| Sights | No Sights |
| Similar Items | RI7PRC |
| Size | Full Size |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Description | Adj Vari-Tech |
| Stock Finish | OVIX Camo |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | YES |
| Thread Pattern | 5/8"x24 |
| Weight | 6 lbs. 9 oz. |
| Weight (lbs) | 6.5 |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Width | 7.5500 |








Reviews
There are no reviews yet.